Glas Picardie 50 cl Duralex
zoom_out_map
chevron_left chevron_right

Glas Picardie 50 cl Duralex

Duralex glas Picardie 50 cl. En glas-klassiker som alltid fungerar. Detta glas är 50 cl. Duralex – det ikoniska glaset som tål det mesta. Välj Duralex – för hållbarhet, säkerhet och en touch av fransk elegans. Glaset finns i flera olika storlekar och glasen är stapelbara. Glasen tål både varma och kalla drycker. 

Mått:

Ø: 93 mm

H: 145 mm

52,00 kr (inkl. moms) 52,00 kr (exkl. moms)
(65,00 inkl. moms)

Minsta antal för beställning av den här produkten är 24.

Beskrivning

Duralex-glas är världsberömda för sin hållbarhet, tidlösa design och franska kvalitet. Glasen tillverkas genom en speciell härdningsprocess där de hettas upp till 700°C och därefter kyls snabbt med kall luft. Resultatet? Ett extremt tåligt glas som står emot både stötar och temperaturskillnader – perfekt för det professionella köket eller den stilmedvetna serveringen.

Skulle glaset mot förmodan gå sönder, splittras det i små, trubbiga bitar – vilket gör det både säkrare och enklare att hantera än vanliga glas.

Sedan mitten av 1940-talet har Duralex varit ett självklart val för både restauranger och hem världen över. Det första glaset, den klassiska modellen Gigogne, blev omedelbart en succé och tillverkas än idag. Med över 70 års erfarenhet kombinerar Duralex tradition och innovation i ett brett sortiment av funktionella och snygga glas för alla tillfällen.

Datablad

5000086

Våra kunder gillar oss

  • "De levererar alltid fantastisk service. Ställer upp i ur och skur och gör allt de kan för att göra sina kunder nöjda" - Joel Lindqvist, Mat- & Chokladstudion
  • "Fantastisk service, jättebra utbud och snabba leveranser. Köksutrustning till bra priser med! Väldigt nöjd! - Anna Ramsby, Systrar & Bönor
  • "Supertrevligt bemötande och professionell hjälp; var precis vad jag behövde som nyetablerat!" Hans Boberg - Bobergs på Hamngården, Brantevik
  • "Tack. Ni är så otroligt bra!! - Niclas Melin, Coach, Fazer Culinary Team