Installation av diskmaskin i samband med köp av diskmaskin
Leverans- & installationsvillkor
Kunden ansvarar att informera Storköksbutiken.se om sådant som kan påverka leveransen, exempelvis svårframkomlig väg, portkod, våning, hiss, trånga eller branta trappor etc. Kunden ansvarar att säkerställa så produkten får plats hela vägen in till den avsedda platsen där installationen skall utföras.
Installation och montering sker på den, av kunden, förberedda och anpassade platsen.
Samtliga produkter installeras och monteras enligt föreskrifterna i bruksanvisningen.
Elinstallation genomförs endast på framdraget eluttag/kopplingsdosa med avsedd spänning för produkten. Elinstallationen görs med den produktsladd som medföljer den nya produkten alternativt produktsladden från den gamla produkten om den bedöms vara i gott skick. Framdragning av nya eluttag eller flytt av befintliga ingår inte.
I de fall produkten har en vattenanslutning skall det finnas en fungerande avstängningsventil med manöveranordning (t ex ballofix). Produktplaceringen påverkas av längden på slangar enligt bruksanvisningens föreskrifter. Tillkommer kostnad för mer material (såsom slangar och klämmor) läggs detta på fakturan.
Snickeriarbete samt håltagning i väggar och skåp ingår inte.
Efter utförd installation testar installatören att produkten fungerar. Önskas emballageretur ska detta meddelas när ordern ingås då det tillkommer en kostnad för detta. Bortforsling av gamla maskiner kan utföras mot en kostnad och ska beställas vid order. Avplastning av maskiner ingår ej. I de fall en installation inte kan utföras eller fullföljas, och ansvaret ligger på kunden eller dennes utrustning, faktureras kostnader för leverans och tjänster.
Montörens rättigheter och skyldigheter:
Montören på plats har rättighet och skyldighet att avbryta arbetet med en installation om arbetet kan betraktas som farligt, avvika från föreskrifter i lagtext, orsaka skada för person och miljö eller på annat sätt inte kan anses som lämpligt. I de fall en installation inte kan fullföljas skall montören informera köparen om orsaken samt vilka åtgärder som måste vidtas. Kostnader för ytterligare åtgärder tillfaller köparen.
Högsta kreditvärdighet
Skicka ett mail till [email protected].
”*” anger obligatoriska fält
”*” anger obligatoriska fält
”*” anger obligatoriska fält